Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 876
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 27 gru 2014, o 23:22

No chyba, że zrobiliby porządny lewoskręt dla jadących z góry od strony Majkowa, wtedy światła być może miały by sens..
No dwa ronda raczej nie powstaną, nie było przynajmniej o tym mowy, póki co. Ale pozostawienie tego skrzyżowania, tak jak jest, to nie wiem czy jest to sprawny i bezpieczny przejazd z uwagi na powyższe...

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 gru 2014, o 00:10

Ja nic nie mowie, ale problem nie bylby az tak duzy, gdyby calosc Trasy Stanczukowskiego byla od samego poczatku dwujezdniowa :) Szkoda, ze druga jezdnia nie powstala zawczasu, bo z doswiadczenia wiemy, ze jak czegos nie zrobi sie od poczatku, to potem ciezko to dokonczyc. Trasa Stanczukowskiego jest dobrym przykladem. Nalezalo od razu postawic ronda na Poznanskiej, Dobrzeckiej, Zlotej, a nie dopiero potem sie zastanawiac. Szczegolnie jezeli od samego poczatku planowano przeniesc tam ruch tranzytowy. Niemniej jednak szansa na poprawe jest, miejsce na druga jezdnie rowniez, tylko pieniedzy i checi troche brak.

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 876
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 28 gru 2014, o 12:34

Przypuszczam że powstanie tego ronda na dłuższy czas odkłada powstanie drugiej nitki tej trasy. Jeszcze zależy z jakich środkòw ono powstanie. Najważniejsze by nadal pozostawili miejsce pod drugą nitke.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5008
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 28 gru 2014, o 15:47

Troszkę mi się nudziło a skoro mowa o 2 jezdni na obecnej obw.

No to na odstrzał wiozłem odcinek ronda Westerplatte a skrz. Z ul. Komunistki

Stworzyłem również drogę dodatkową tak jak jest na Wojska Polskiego...
Drogę dodatkową stworzyłem specjalnie po to by nie było tyle skrzyżowań...
Tym bardziej że jak wiemy budowane są tam wieżowce...
A więc droga dodatkowa była by od wjazdu do Viki aż do Biedronki...

Przy Biedronce było by jedyne skrzyżowanie łączące obecne sklepy i bloki przy podmiejskiej.
Z pasami dodatkowymi.

Tak po za tym..
Wjazd do Gazowni jak był.
I mały pas do zjazdu/wjazdu do garaży z możliwością włączenia się i wyłączenia się do ruchu tylko na prawej jezdni.

Krótko mówiąc..
2 Jezdnie..
Jedno skrzyżowanie na tym odcinku.
2 Przejścia dla pieszych... Pomijając ronda i oczywiście rondo zamiast skrz.
Przystanek z budkami w stronę Amber przesunięty przed wieżowce.

http://i.imgur.com/XSswcMl.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Mrc86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 18 mar 2013, o 09:35

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Mrc86 » 28 gru 2014, o 16:33

Galka za ten projekt powinien cie po stopach całować

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 gru 2014, o 18:22

No i elegancko, tak to powinno wygladac. Nawet gdyby ronda tam nie bylo, a tylko standardowe skrzyzowanie, i tak bym sie cieszyl. Trzeba jak najszybciej postarac sie o chocby objecie drugiej jezdni planem najwazniejszych inwestycji dowykonania na najblizsze lata. Bo prawdziwa obwodnica powstanie za x-lat,a jak juz bedzie budowana to oczywiscie bedzie tez jednojezdniowa.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5008
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 28 gru 2014, o 20:05

Dzięki za miłe słowa.
Widzę że już chyba każdy przestaje wierzyć w wielkie obietnice o obwodnicy w najbliższych latach. :lol:

Takie małe porównanie...
Zachodnia obwodnica Etap1 liczyć ma sobie ok. 3,2km i kosztować 105mil. zł
Trasa Bursztynowa 2 etap Dworcowa-Częstochowska to 1,7km koszt ponad 36mil. zł w tym prawie 15mil dofinansowania.

Oczywiście nie porównywał bym tych dwóch inwestycji do siebie.. Zmierzał bym raczej do realność powstania.
Skoro Budowa TB odcinka 1,7km kosztowała 36mil. zł...
W tym budowa 2 jezdni,oświetlenia,chodników, ekranów.... itd.
To jaki koszt może być budowy 2 jezdni na obecnej obw. ? od Ronda Westerplatte do Ronda Solidarności chociaż?

Powiem tyle... Nasz były prezydent generalnie wyremontował całą zachodnią obw.
Trzeba tylko zbudować 2 nitkę...
Więc na odcinku który stworzyłem że tak powiem...
Trzeba nie co przerobić obecną jezdnie...
Tak to zostaje jeszcze budowa/wyprostowanie jezdni przed Rondem Dobrze...

A reszta to tak naprawdę budowa samej 2 nitki...

No i oczywiście chodnika z oświetleniem po 2 stronie...
Pytanie ile może to kosztować?

Można to oczywiście podzielić na etapy...
1.Etap to ten który dałem czyli Rondo Westerplatte - Hanki Sawickiej odcinek 500m
2.H.Sawickiej - Rondo Dobrzec 500m (Tutaj bym jeszcze pomyślał na połączeniem Granicznej)
3.Rondo Dobrzec-Korczak 250m
4.Korczak- Salon KIA 250m (Wybrałem salon KIA ponieważ w przyszłości jak wiemy od Wysokiej ma dochodzić jezdnia do obecnej obw. więc z góry przydało by się zaprojektować rondo.)
5. Dalej generalnie do ronda jezdnia jest przedzielona... Trzeba tylko dobudować pasy. jest to ok.200m do Ronda

Czyli łącznie jest to ok. 1,7km
Skoro Pęcherz dał rade zbudować TB to czemu Sapinski nie dał by se rady z tym?

Oczywiście 5 Etapów to za dużo...
A więc 1 Etap Rondo Westerplatte - Rondo Dobrzec 1km
A 2 Etap Rondo Dobrzec- Rondo Solidarności 700m

Oczywiście za najważniejszy odcinek uważam ten który stworzyłem jest to 500m ...
Chodź nasze władze raczej zawsze będą zasłaniać się że powstanie obwodnica bla bla...
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3278
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 29 gru 2014, o 10:19

Plany ZDM-u
Przedłużenie ulicy Obozowej wraz z rozbudową ulicy Zachodniej, przebudowa skrzyżowania Złotej z Piłsudskiego wraz z wykonaniem prawoskrętu z ulicy Złotej w kierunku Majkowskiej - to tylko dwa z najważniejszych planów Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu na 2015 rok.
http://www.rc.fm/polityczne/plany-zdm-u.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jestem ciekaw czy przedłużenie Obozowej zostanie puszczone prosto od urzędu celnego na co jest miejsce widoczne na zdjęciach lotniczych, czy po dotychczasowym śladzie obok betoniarni.
Druga sprawa jak zostanie rozwiązane skrzyżowanie z Wrocławską. Była remontowana Wrocławska trzeba było myśleć o przebudowie tego niebezpiecznego skrzyżowania. Obecnie trudno tam wyjechać, a jak dojdą ciężkie wozy to się zakorkuje. Bez sygnalizacji świetlnej synchronizowanej z wyjazdem z al.W.P chyba się nie obejdzie. Ale czy to jest obecnie możliwe śmiem wątpić.

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 29 gru 2014, o 22:51

Cristof pisze:[...]
Jestem ciekaw czy przedłużenie Obozowej zostanie puszczone prosto od urzędu celnego na co jest miejsce widoczne na zdjęciach lotniczych, czy po dotychczasowym śladzie obok betoniarni.
[...]
Powstanie nowy odcinek drogi od Powstańców Wielkopolskich do Zachodniej, tak jak przypuszczasz, jako kontynuacja prostoliniowego przebiegu Obozowej z włączeniem jej do ulicy Zachodniej w sąsiedztwie obecnego sadu.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9018
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 30 gru 2014, o 16:57

Większość inwestycji na 2015 rok dostępna w przemówieniu Prezydenta, które można pobrać u dołu strony:
http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... dnoglosnie" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 876
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 30 gru 2014, o 17:58

Odnosząc się do inwestycji z zakresu drogownictwa nie jest to bardzo dużo, ale w końcu to rok powyborczy, a inwestycje trzeba przyznać bardzo trafne !!! Chyba szczególnie cieszy mnie WArszawska, a raczej ten ważny i zapuszczony most.
Szkoda, że rondo Piłsudzkiego/Złota dopiero latem co de facto może oznaczać jesień, a przecież spokojnie marzec/kwiecień mogliby ruszać skoro wszystko już przygotowane jak mówią władze drogowe...
No i nie wspomnieli jeszcze o budowie tego połączeniu z TB do Stawiszyńskiej, którego to info o przetargu jakiś czas temu czytałem na stronie ZDMu? Chociaż powiedzmy, że budowa tej nowej trasy może nie jest aż tak pilna, jak właśnie to słynne rondo.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 30 gru 2014, o 21:03

Cristof pisze:Plany ZDM-u
Przedłużenie ulicy Obozowej wraz z rozbudową ulicy Zachodniej, przebudowa skrzyżowania Złotej z Piłsudskiego wraz z wykonaniem prawoskrętu z ulicy Złotej w kierunku Majkowskiej - to tylko dwa z najważniejszych planów Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu na 2015 rok.
http://www.rc.fm/polityczne/plany-zdm-u.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jestem ciekaw czy przedłużenie Obozowej zostanie puszczone prosto od urzędu celnego na co jest miejsce widoczne na zdjęciach lotniczych, czy po dotychczasowym śladzie obok betoniarni.
Druga sprawa jak zostanie rozwiązane skrzyżowanie z Wrocławską. Była remontowana Wrocławska trzeba było myśleć o przebudowie tego niebezpiecznego skrzyżowania. Obecnie trudno tam wyjechać, a jak dojdą ciężkie wozy to się zakorkuje. Bez sygnalizacji świetlnej synchronizowanej z wyjazdem z al.W.P chyba się nie obejdzie. Ale czy to jest obecnie możliwe śmiem wątpić.
Przedłużenie ul. Obozowej od Urzędu Celnego do ul. Zachodniej (WPF)
Zakres zadania obejmuje budowę nowego odcinka ul. Obozowej o dł. ok. 470m od ul. Zachodniej do ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przebudowę ul. Zachodniej na odc. o dł. ok. 150m od ul. Szczypiornickiej do ul. Obozowej. W ramach realizacji zadania powstanie na odcinku ul. Obozowej od Urzędu Celnego do ul. Zachodniej nowy odcinek jezdni o nawierzchni bitumicznej, jednostronny chodnik oraz zjazdy na posesje z kostki brukowej betonowej, odwodnienie oraz oświetlenie. Natomiast w ul. Zachodniej na przebudowywanym odcinku planowane jest wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej jezdni, obustronnych chodników oraz zjazdów na posesje
o nawierzchni z kostki brukowej betonowej, wykonanie odwodnienia oraz uzupełnienie oświetlenia oraz usuniecie kolizji z infrastrukturą techniczną. Od strony wiaduktu kolejowego powstanie dodatkowy pas lewoskrętu w ul. Obozową. Na realizację zdania zabezpieczono kwotę 4.000.000 zł.


cyt. przemówienie Prezydenta Miasta Kalisza ws. budżetu na 2015 rok, http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... dnoglosnie" onclick="window.open(this.href);return false;

To tak odnośnie tego przedłużenia Obozowej.

Przebudowa skrzyżowania ul. Piłsudskiego z ul. Złotą na rondo (WPF)
Zakres prac obejmuje budowę dwupasowego ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ul. Złotą, przebudowę odcinka ul. Piłsudskiego od ronda do ul. Majkowskiej w zakresie wykonania dwóch jezdni dwupasowych, budowy chodników, zjazdów na posesje z kostki brukowej betonowej, budowy ścieżki rowerowej o nawierzchni bitumicznej. Ponadto, przebudowane zostanie odwodnienie, oświetlenie oraz infrastruktura techniczna kolidująca z realizowaną inwestycją. Na realizację zdania zabezpieczono kwotę 4.080.000 zł. Zadanie planowane jest do realizacji w okresie maj – sierpień 2015r.


cyt. Ibidem

No i tu sytuacja też się rozjaśniła, między budowanym rondem na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Złotą a skrzyżowaniem Piłsudskiego z Majkowską powstaną dwa dodatkowe pasy ruchu, a więc zgodnie z zapowiedzią, doczekamy się dwujezdniowej obwodnicy, oczywiście w części :) Ciekawe tylko czy oby na pewno rondo i dwa pasy ruchu zrobią w te 4 bańki, zobaczymy. Cieszy mnie to, że w końcu zaczyna się dobudowywanie drugiej jezdni. Teraz trzeba będzie zabezpieczyć kolejne odcinki, żeby systematycznie dobudowywać drugą jezdnię na całej długości Trasy Stańczukowskiego.

Przebudowa ul. Niecałej (WPF).
Realizacja zadania obejmować będzie wykonanie nowej nawierzchni jako ciągu pieszo – jezdnego. Część jezdna wykonana zostanie o nawierzchni z kostki kamiennej, natomiast część dla pieszych – o nawierzchni z płyt kamiennych. Ponadto, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz sieci uzbrojenia technicznego kolidujące z planowanymi do realizacji robotami. Na realizację zdania zabezpieczono kwotę 1.260.000 zł. Zadanie planowane jest do realizacji w okresie marzec – czerwiec 2015r.


cyt. Ibidem.

I tu też ciekawa sytuacja, część jezdna z kostki kamiennej, a część piesza z płyt kamiennych. To mnie akurat cieszy, bowiem jak wiemy, aktualnie jest tam asfalt oraz na części chodnika asfalt, na części zaś stare lub nowe kostki brukowe. O ile materiały będą dobrze dobrane to może to dobrze wyglądać.

No i warto wspomnieć, że zabezpieczono środki na koncepcję połączenia Hanki Sawickiej z Dobrzecką. Moim zdaniem to powinien być priorytet, ale co zrobić, dobrze, że chociaż z tego funduszu obywatelskiego pieniądze się zachowały na ten cel. Trzeba to jak najszybciej zrobić, nie ma co czekać na obwodnicę, bo ta jeszcze dłuuuugo nie powstanie.

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 876
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 30 gru 2014, o 21:46

Masz racje Przemek połączenie H.Sawickiej z Dobrzecką to pownien być prorytet w tej części miasta! Zabezpieczenie środków chyba jeszcze nic nie oznacza, bo "owe rondo" też miało zabezpieczone środki i figa :D
W sumie tu przecież chodzi o kilkaset bodajże 300m drogi, a tyle lat się nie mogą się za to zabrać... Jak słyszałem oficjalnie problem z tym odprowadzeniem wody, więc skoro wpisane w fundusz obywatelski to już chyba tego problemu nie ma?

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 30 gru 2014, o 22:52

Jacenty pisze:Masz racje Przemek połączenie H.Sawickiej z Dobrzecką to pownien być prorytet w tej części miasta! Zabezpieczenie środków chyba jeszcze nic nie oznacza, bo "owe rondo" też miało zabezpieczone środki i figa :D
W sumie tu przecież chodzi o kilkaset bodajże 300m drogi, a tyle lat się nie mogą się za to zabrać... Jak słyszałem oficjalnie problem z tym odprowadzeniem wody, więc skoro wpisane w fundusz obywatelski to już chyba tego problemu nie ma?
Obrazek

Źródło: opracowanie własne na podstawie MPZP dla osiedla Dobrzec w Kaliszu

Tak ma wyglądać to połączenie HS z Dobrzecką, tak jak pisał kiedyś jp. Legenda myślę, że dość czytelna. Jakie wnioski więc? Ano takie, że przez środek obecnej pętli autobusowej zaplanowana w MPZP jest droga (droga zbiorcza, o której wspominał jp), która dalej idzie do Dobrzeckiej (obecnie jest tam taki mały cypek, zaznaczony na Google Maps oraz widoczny na zdjęciach satelitarnych). Jak widać na podstawie zaznaczenia działek ewidencyjnych, miejsce pod budowę tej drogi jest już zagwarantowane:

Obrazek

Źródło: MSIP Kalisz, http://msip.kalisz.pl/msip/index.php?op ... file=20948" onclick="window.open(this.href);return false;

Dalsze wnioski są takie, że na podstawie obowiązującego MPZP dla tego obszaru, nie ma co nawet liczyć na przedłużenie ulicy Granicznej, a w zasadzie na budowę brakującego odcinka od TBSów do SP nr. 17. Za to końcówka ulicy Granicznej od strony TBSów ma mieć przedłużenie do "drogi zbiorczej". Jedyne niewiadome to czy obok nowo powstałych TBSów (jeden blok ciągle w budowie) powstaną nowe budynki (w planie mowa jest o zabudowie wielorodzinnej ale i jednorodzinnej)? No i co takiego mogłoby się znaleźć na obszarach zaznaczonych jako strefa usług komercyjnych i sportowych.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 31 gru 2014, o 12:17

Wątek dotyczący połączenia Sawickiej z Podmiejską jest tutaj http://www.inwestycje.kalisz.pl/viewtop ... 2&start=80" onclick="window.open(this.href);return false; a w nim zostało jasno powiedziane że dopóki nie zostanie uregulowana sprawa wód Krępicy inwestycja ta nie ruszy.Nie wiem na co mają być wydane kolejne pieniądze skoro projekt był robiony dokładnie 5 lat temu http://www.zdm.kalisz.pl/2009_153.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 31 gru 2014, o 13:13

Nie rozumiem tego tlumaczenia i zaslaniania sie kwestia Krepicy. Gdzie Krepica a gdzie Hanki Sawickiej? Czy tylko dla mnie jest to niezrozumiale? A co do ptojektu - skoro rzeczywiscie jest juz projekt, to po kiego wala wydawac na to kolejne pieniadze?

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5008
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 31 gru 2014, o 15:49

Przemku co do granicznej to plany zawsze można zmienić.
Co do zapowiedzi pierwszego odcinka 2 jezdniowego na obecnej obw.

Zgaduję że tak nie będzie bo by było za bogato..
Ale.
Ja bym proponował zrobić mały krótki 2 jezdniowy odcinek w stronę Carrefoura.
Ze zwężeniami na czas planów budowy kolejnych odcinków..

Uniknięto by wtedy problemów w przyszłości z przebudową/dobudową wlotu na rondzie.
dzięki czemu ruch był by płynny jak na co dzień.. Po dobudowie tego.

trzeba jakiś zjazd jeszcze na te działki.
Kawałek za skrz. go zrobiłem z pasem dodatkowym i tylko z możliwością zjazdu z lewej jezdni.
No chyba że skrz. Majkowska - Piłsudskiego miała by światła.
No i dociągnąć 2 jezdnie do mostu nad bernardynką tzn. przed.

I zrobić zejście i wejście schodami do wał. Bernardyńskiego.
Służyło by przede wszystkim do zejścia na tam tą ulicę przynajmniej pieszym.
I przejście na 2 stronę...
http://i.imgur.com/4nJHJeG.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lut 2015, o 20:14 przez Vocatont, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3278
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 31 gru 2014, o 16:01

<Przemek> pisze:Nie rozumiem tego tlumaczenia i zaslaniania sie kwestia Krepicy. Gdzie Krepica a gdzie Hanki Sawickiej? Czy tylko dla mnie jest to niezrozumiale? A co do ptojektu - skoro rzeczywiscie jest juz projekt, to po kiego wala wydawac na to kolejne pieniadze?
Praw fizyki nie oszukasz. Woda płynie grawitacyjnie w dół. Najbliższą zlewnią jest Krępica. Chociaż wydaje mi się że tak krótki odcinek ulicy znacząco by nie zasilał w wodę Krępicy. Chyba był pomysł z kanalizowania całości wprost do Prosny, ale bardzo podnosił koszty inwestycji. Nie wiem gdzie natomiast jest kierowana woda burzowa z górnej części osiedla Dobrzec.
Co do projektu może dziś władze mają inne wizje jak rozwiązać to połączenie ulic.
A tu ciekawostka z google map. Mamy już połączenie ulic przez prywatne podwórko.
https://www.google.pl/maps/@51.7548785, ... !1e3?hl=pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 876
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 1 sty 2015, o 15:16

W takim razie skoro dopóki nie zostanie uregulowana kwestia wód Krępicy-inwestycja nie ruszy; pytam jaki sens był jej umieszczania w budżecie obywatelskim??? To coś w podobie jak z tą ścieżką rowerową na Śródmiejskiej-skoro teraz mówi się, że nijak nie będzie się łączyć z innymi ścieżkami?!? To kto zatwierdzał wybór tych inwestycji?!?

I też tak myślę, że tak krótki odcinek ulicy na HS nie zasilałby znacząco Krępicy...

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Inwestycje planowane w najbliższym czasie

Nieprzeczytany post autor: aldi » 3 sty 2015, o 15:30

Żeby coś zrobić w tej sprawie, należy podejść do tego całościowo a nie po kawałku.
Co ma wspólnego połączenie HS z Dobrzecką?
To tylko mały kawałek drogi.
Ano ma. Wojewoda wielkopolski nie wyda żadnego pozwolenia na wprowadzenie dodatkowych ilości wód opadowych do Krępicy bo jej przepustowość nie pozwala już na to.
Poldery miały być przepuską do pozwolenia. Temat jest nadal aktualny ale możliwe że będzie trzeba wymyśleć sposób na pominięcie budowy polderu przy Stanczukowskiego z róznych przyczyn.
Do Cristofa:
Do Krępicy odprowadzana jest woda opadowa i roztopowa z całej zlewni, która liczy różnie wg źródeł od 14,5 do 17,5 km2.
Deszczyk, w trakcie którego spadnie 10 litrów na 1m2 to 175 000 000 litrów na ten obszar:-)
Cyfra robi wrażenie? Tak. To jest 175 tysięcy metrów sześciennych.
Oczywiście biorąc pod uwagę iż większość terenu to obszar w pełni biologicznie czynny, wchłonięte zostaje ok 75 - 85% tej masy opadu. Reszta leci Krępicą do Prosny, rozłożone nieco w czasie. Jednak inaczej jest przu burzy lub ulewie.
Dwie ostatnie dały w ciągu godziny opad w wysokości ponad 30 l/m2. Może ktoś lubi matmę i przeliczy.
Ale to jeszcze nie wszystko. Mamy z postępującą urbanizacją tego obszaru.
1 km2 terenu inwestycyjnego za Castoramą. Odwodnienie do Krępicy.Trasa 25 dla której w projekcie nie przewidziano instalacji odwodnieniowej to też spora powierzchnia asfaltu, który wody nie przepuści. To wszystko zmniejsza chłonność wody i zwiększa ilość odprowadzanej bezpośrednio do cieków typu Piwonka i Krępica.
I tak do Krępicy wprowadzana jest woda z terenu za Tesco i Castoramy rowem wpadającym do Krępicy poniżej ul. Piekart.
Dalej przy remizie straży na Dobrzecu są dwa duże kolektory odwadniające teren osiela Dobrzec ( blokowisko ).
Przy Stanczukowskiego jest wylot deszczówki z Hanki Sawickiej a będzie remontowany następny po drugiej stronie dla odwodnienia Stanczukowskiego do Poznańskiej i planowanego ronda Korczak.
Następnie w parku nad Krępicą przy mostku jest kolektor idący od Wrocławskiej przez Podmiejską, Serbinowską, Widok, Mickewicza i Do Strugi. Kolejny wylot deszczówki to przepust pod Poznańską zbierający wodę od ronda i od strony rogatki. Jeszcze na deser wlot deszczówki w przepuście ul. Ogrody.
Myślę że jeśli coś opuściłem, to niewiele:-)

ODPOWIEDZ