Kaliska Linia ,,Przedmoście Kalisza''

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 08:30

Skąd określenie "kaliska linia Maginota" na opisanie kaliskich bunkrów? Odpowiedź na:
http://e-kalisz.pl/historia/451-kaliska ... inota.html
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 08:50

Zacharski pisze:Skąd określenie "kaliska linia Maginota" na opisanie kaliskich bunkrów? Odpowiedź na:
http://e-kalisz.pl/historia/451-kaliska ... inota.html
Nie znalazłem odpowiedzi skąd ta nazwa, choć akurat wiem :)
z Ostatniegi Pożegnania: "Francję odwiedził ponownie w latach 50., jako turysta. Objechał wówczas Linię Maginota, a francuskie umocnienia natchnęły go do nazwania systemu bunkrów usytuowanych wzdłuż Prosny – Kaliską Linia Maginota."

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 10:31

Podczas budowania schronów było hasło:"Samorzutnie tworzymy linię >Maginota<". I tu należy szukać źródła nazewnictwa. Lata 50-te były chyba troszkę później :) I bynajmniej osoba ( co Ty opisujesz) rzucająca nazwę: Kaliska Linia Maginota nie była w takim razie prekursorem 8)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lut 2012, o 10:39

... to pewnie z tęsknoty za czymś ... wielkim? Nie rozumiem jednego. Czy coś co jest ,,KALISKIE'' nie mozna poprostu nazywać kaliskim?
,,Wenecją północy'' Kalisz i tak nie zrobi się wielki. Pozostanie grajdołem jakim jest. Takim go robi lokalna władza i radni municypalni!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lut 2012, o 10:42

Zacharski pisze:Podczas budowania schronów było hasło:"Samorzutnie tworzymy linię >Maginota<". I tu należy szukać źródła nazewnictwa. Lata 50-te były chyba troszkę później :) I bynajmniej osoba ( co Ty opisujesz) rzucająca nazwę: Kaliska Linia Maginota nie była w takim razie prekursorem 8)
Noo, bo nie znali jeszcze ,,lini Mołotowea'' i umocnień typu MRU! Ta nazwa podkreśla tylko małomiasteczkowość.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 10:46

sobieray-3:
Kalisz i tak nie zrobi się wielki. Pozostanie grajdołem jakim jest.
Mój palec wskazujący prawej ręki chodzi teraz przed monitorem w lewo i prawo...w lewo i prawo.... :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lut 2012, o 10:51

Zacharski pisze:sobieray-3:
Kalisz i tak nie zrobi się wielki. Pozostanie grajdołem jakim jest.
Mój palec wskazujący prawej ręki chodzi teraz przed monitorem w lewo i prawo...w lewo i prawo.... :)
Nie wyrywaj z kontekstu ! :) Za duzo mamy danielków czy banertków !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 11:09

Zacharski pisze:Podczas budowania schronów było hasło:"Samorzutnie tworzymy linię >Maginota<". I tu należy szukać źródła nazewnictwa. Lata 50-te były chyba troszkę później :) I bynajmniej osoba ( co Ty opisujesz) rzucająca nazwę: Kaliska Linia Maginota nie była w takim razie prekursorem 8)
Nie wiem czy było takie hasło, kto je rzucił i gdzie, ale wiem na pewno, że nazwa ta funkcjonuje dopiero od końca lat 50. I na pewno wprowadził ją do codziennej pracy przewodników PTTK Wacek Klepandy. Nie mam więc żadnych wątpliwości, że to jemu należy się autorstwo.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 12:19

mirza:
Nie wiem czy było takie hasło, kto je rzucił i gdzie
Ale ja wiem. Z racji tego, że historia lubi się powtarzać, a ja nie, nie będę ponownie pisał kto, kiedy i gdzie. Dodam tylko źródło:
"Armia Poznań 1939 roku" Bauera i Polaka.
Kto więc zaczął porównania do lini Maginota naszych umocnień z 1939 roku, zostawmy pod osąd forumowiczów. Ja obstaję przy swoim, Ty przy swoim, a w razie problemów odsyłam to mojego podpisu :lol:
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 12:52

Otóż od hasła "Samorzutnie tworzymy linię Maginota" do zafunkcjonowania nazwy Kaliska Linia Maginota daleka droga.
Moim zdaniem z fakatami się nie dyskutuje, a fakty są takie, że śp. Wacek nazwę wymyślił, zaczął używać jako przewodnik PTTK i to się przyjęło.
Poza tym twoje argumenty są ahistoryczne, bo 29 sierpnia 1939 r. nikt jeszcze nie wiedział, że Niemcy ominą Przedmoście Kaliskie a za kilka miesięcy uczynią to samo z Linia Maginota. To oczywiste, że Wackowi nie chodziło tylko o fakt "występowania" schronów, ale przede wszystkim o to, że nie zostały uzyte w boju, stąd ta analogia.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 13:11

mirza:
Otóż od hasła "Samorzutnie tworzymy linię Maginota" do zafunkcjonowania nazwy Kaliska Linia Maginota daleka droga.
No i? Chodzi o to, że już na "dzień dobry" były skojarzenia z linią Maginota co do naszych schronów, potem ktoś rzucił nazwę "kaliska linia Maginota", ale fakt faktem, że to w 1939 roku zaczęto stosować porównania...te same....A zarówno hasło jak i sformułowanie Pana z PTTK, to nazwy potoczne. W literaturze stoi: Przedmoście Kalisz.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 13:30

Zacharski pisze:mirza:
Otóż od hasła "Samorzutnie tworzymy linię Maginota" do zafunkcjonowania nazwy Kaliska Linia Maginota daleka droga.
No i? Chodzi o to, że już na "dzień dobry" były skojarzenia z linią Maginota co do naszych schronów, potem ktoś rzucił nazwę "kaliska linia Maginota", ale fakt faktem, że to w 1939 roku zaczęto stosować porównania...te same....A zarówno hasło jak i sformułowanie Pana z PTTK, to nazwy potoczne. W literaturze stoi: Przedmoście Kalisz.
Zajrzałem do ksiązki Bauera, a potem do GK z 29.08. Otóż nie ma tam ani słowa o "naszych bunkrach". Owa opisywana przez gazetę "linia Maginota" to rowy, ziemne umocnienia. Dwa dni potem GK pisze, że polska młodzież ze swoich ciał zrobi linie Maginota. I co? to też o Przedmościu Kaliskim?
Rozpisuję sie na ten temat, bo uważam, że Wackowi się należy.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 13:56

Umocnienia budowano hurtem, jednocześnie....rowy przeciwpancerne, bunkry, zasieki.....dla wojska był to jeden projekt...
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 14:12

Zacharski pisze:Umocnienia budowano hurtem, jednocześnie....rowy przeciwpancerne, bunkry, zasieki.....dla wojska był to jeden projekt...
Więc te schrony powstały po 29.08.39? :shock:

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 15:25

Przy okazji. Jedno z ostatnich a moźe ostatnie zdjęcie Wacka Klepandego, które zrobiłem mu na cmentarzu na Majkowie

Obrazek

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 17:01

mirza pisze:
Zacharski pisze:Umocnienia budowano hurtem, jednocześnie....rowy przeciwpancerne, bunkry, zasieki.....dla wojska był to jeden projekt...
Więc te schrony powstały po 29.08.39? :shock:
I po co te złośliwości? Próbujesz wypaczać sens moich wypowiedzi, a taka rozmowa prowadzi do nikąd. Temat w sumie nie jest tak złożony, jak wychodzi z rozmowy. Masz inne zdanie na ten temat i sobie z nim pozostań, tak jak ja pozostanę przy swoim. Dobrze wiesz o co mi chodzi i że mam rację, próbujesz tylko, żeby Twoje było na wierzchu.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 17 lut 2012, o 18:20

Nie. Uważam, że absolutnie nie masz racji. Pisząc o linii Maginota w sierpniu 39 sam sobie strzeliłeś gola, bo wrzuciłeś fragmenty GK, z których wynika, że chodzi o schrony... kopane w ziemi łopatami.
Temat jest wart dyskusji (merytorycznej).

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lut 2012, o 18:38

Obecne ocalałe kaliskie schrony, są jedynie fragmentem umocnień, budowanych pod Kaliszem w 1939 roku. Były przykładowo jeszcze schrony drewniane. A skoro do dziś przetrwał jeden (z wielu) element (choć wiele obiektów) całości umocnień, a podczas budowy tej całości (czy choćby jej danego odcinka) używano przywoływane wcześniej przeze mnie hasło, to czy dziś nie mam prawa powiedzieć, że już na samym początku, były przyrównania do linii Maginota? Bunkry (także te drewniane) były elementem całości, rowy były elementem całości, zasieki były elementem całości- było hasło o linii Maginota, następnie pojawiło się "kaliska linia Maginota"...chodzi o kolejność i czas....Wskaż mi proszę jasno mój błąd...
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 3 mar 2012, o 11:32

Odnośnie naszych schronów, tzw. tradytorów, wydaje mi się, że dokładną ich nazwą będzie: "tradytor międzypola", gdyż jak podaje "Encyklopedia techniki wojskowej" z 1987 roku, tradytor to:
...w latach międzywojennych-schron bojowy typu ciężkiego zwykle dla dział i karabinów maszynowych do prowadzenia ognia bocznego; jeśli przeznaczony był wyłącznie dla dział, wówczas nosił nazwę tradytora artyleryjskiego; jeśli był jednym z zasadniczych elementów rejonu umocnionego, nosił nazwę tradytora międzypola...
A tradytor międzypola, dokładnie to:
Obrazek
Obrazek
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 mar 2012, o 12:26

Panowie, nie ma o co kopii kruszyć :). Bo ani umocnienia nie były tak ,,ciężki'' jak na powyższych rysunkach, ani nie miały siły ,,zapory Maginota'' . Celowo obstaję i używam wyłącznie nazwy ,,Przedmoście Kalisz'' nie żeby komuś robić na słość, lecz aby odejść od kaliskiej namiętności wiecznego porównywania się z Wenecją czy innymi nazwami podobnymi. Niech Kaliskie będzie kaliskim, i tyla!
Sprawy wojskowe pozostawmy teoretykom i historykom wojskowości. Nam po II RP pozostalo w spadku te parę schronow . Traktujmy je jak ,,święte'' zabytki , bo zabytków w naszym Grodzie mamy akurtat malutko, Chuchajmy na nie i chronmmy je dla potomnych. Starajmy się jednak do tradycji Garnizonu kaliskiego, do tradycji legionowej w kontekscie obrony polskiej granicy przed prusactwem. I nie chodzi mi o linię Szczypiorno - Boczków, a o całe ,,przedmoście'' począwszy od Krotoszyna , Zdun czy Sulmierzyc.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ