Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 3 paź 2012, o 17:12

LOOK pisze:By umiejętnie z tego korzystać należy rozumieć potrzeby mieszkańców i potrafić wyprzedzająco kształtować przestrzeń miejską.
By móc kształtować miasto, najpierw trzeba (z)rozumieć jego dziedzictwo. Odnoszę wrażenie, że ani zarząd miasta, ani sami kaliszanie dziedzictwa tego nie rozumieją. Najlepszym przykładem prowincjonalnego myślenia o mieście był hurraoptymizm przy realizacji grodu Piastów na Zawodziu czy kuriozalna "poprawa estetyki" (cytuję p. Barbarę Fibingier) ul. Łaziennej, a wcześniej np. zrujnowanie znakomitej architektonicznie hali sportowej przy ul. Łódzkiej.

Nikt nie rozumie, że największym skarbem Kalisza jest odbudowane Nowe Miasto i Wrocławskie Przedmieście (Warszawskie Przedmieście w 1914 ocalało) oraz Park Miejski, całość zaplanowana i niemal do końca zrealizowana jako XX-wieczne miasto idealne. Do nikogo nie dociera, że jeśli Kalisia, to nie najstarsza, bo równie stare będzie m.in. Budorigum (we Wrocławiu nikt w kółko nie skrzeczy, że jest "najstarszym miastem w Polsce", tak jak to ma miejsce w przypadku Kalisza). Nikt nie dba o dziedzictwo modernizmu (no, jeden art. Tabaki i Błachowicza w "ŻK"), zarówno międzywojennego, jak i socjalistycznego. Nikt nie ratuje doliny Prosny i doliny Swędrni, za to mamy sto pomysłów na ich degradację. I trzy tuziny innych przykładów.

LOOK, odsunięcie "nieudaczników" od władzy nie jest możliwe, bo sami kaliszanie są nieudacznikami.
Nastała wielka smuta.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10978
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 paź 2012, o 12:24

Dobrze wiesz WW, że są w Kaliszu ludzie, których nie podnieca Gród Piastów. Jest sporo ludzi, którym źle się robi na widok "dzieła" na Łaziennej, czy tuż przy cmentarzy prawosławnym na Rogatce.
Wracając do tematu dziś na Zamkowej przy ratuszu chodził facet z dziwnym rządzeniem. Podszedłem się spytać i okazało się, że to georadar tak jak myślałem. Zadałem mu jeszcze jedno pytanie, czy to ma związek z pracami kaliskich archeologów. Potwierdził. Nie nie wiem, czy to oznacza rozpoczęcie jakiś większych prac.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 paź 2012, o 12:44

Bez ogłoszenia ogólnopolskiego projektu przebudowy kaliskiej starówki jestem przeciwny tej inwestycji!
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10978
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 paź 2012, o 12:46

Oczywiśce tylko konkurs ogólnopolski. Nie rozumiem dlaczego miasto w tej kwestii tak się stawia. Nie może chodzić tylko o kasę. Wywalali większą forsę na różne głupstwa, a na coś takiego im szkoda.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 paź 2012, o 12:48

układy, układziki... Zdaje sobie z tego sprawę, że to dość poważne zarzuty, no ale innego uzasadnienia takiej sytuacji nie widzę. To najcenniejszy fragment Najstarszego Polskiego Miasta- powinien być szczególnie traktowany, nie jak pola w Sulisławicach.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 paź 2012, o 12:59

Zresztą miasto nie jest prywatnym folwarkiem pana Pęcherza, pana Sztandery itp itd. To mieszkańcy powinni decydować o tym jak ma wyglądać miasto w którym żyją, pracują, uczą się , płacą podatki.

i nie mam tu na myśli prowizorycznych konsultacji społecznych czy organizowania sond wśród mieszkańców miasta z których i tak nic nie wynika (nazwa hali na Dobrzecu, zagospodarowanie Złotego Rogu...) .
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 18 paź 2012, o 14:29

Wracając do tematu dziś na Zamkowej przy ratuszu chodził facet z dziwnym rządzeniem. Podszedłem się spytać i okazało się, że to georadar tak jak myślałem. Zadałem mu jeszcze jedno pytanie, czy to ma związek z pracami kaliskich archeologów. Potwierdził. Nie nie wiem, czy to oznacza rozpoczęcie jakiś większych prac.
Właśnie widziałem na GR jak robi pomiary :D

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9023
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 19 paź 2012, o 14:57

Już wiadomo co robili z tą maszynką na Głównym RynkU:
http://rc.fm/polityczne/georadarowe-bad ... liszu.html
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10978
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 paź 2012, o 18:07

Robili to o czym pisaliśmy wyżej.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ben1302
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 15:38

Nieprzeczytany post autor: ben1302 » 20 paź 2012, o 13:38

Myślicie że jest możliwe zrobienia muzeum Kalisza pod rynkiem?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10978
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 paź 2012, o 13:44

No nie wiem. Trochę mało miejsca by było.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 23 paź 2012, o 04:13

Chyba jako pierwszy, jeszcze w 2007/2008, wołałem o powołanie Muzeum Historycznego Miasta Kalisza. Znając, od kilku kadencji przecież, możliwości tandemu Pęcherz-Sztandera, naprawdę obawiam się, że takie muzeum w Kaliszu będzie się miało do muzeum w Krakowie tak, jak (osławiona) nastrojowa fontanna w Kaliszu do fontanny multimedialnej we Wrocławiu. Bo ci ludzie potrafią spieprzyć dosłownie wszystko. Ci ludzie nie rozumieją, że Kaliszowi nie potrzeba "piwnic", tylko instytucji naukowo-badawczej, która podejmie pracę nad historią miasta, przełamie fatalny mit o "najstarszości" i podniesie dostępność wiedzy o historii Kalisza na (naj)wyższy poziom. Prof. Krzysztof Walczak mówił niedawno o powołaniu instytutu naukowego, którego Kaliszowi bardzo brakuje (tak samo jak brakuje biblioteki naukowej czy w końcu choćby zwykłej biblioteki cyfrowej, bo WBC ma Kalisz w nosie; bibliotekę cyfrową ma nawet Chełm, Inowrocław, Sieradz, Stargard Szczeciński i Iława, która ma 30 tys. mieszk.!). Ale dla rzeczonego tandemu muzeum, to takie fajne miejsce, gdzie tzw. turyści oglądają "piwnice", bo rzeczony tandem zażył znajomości świata właśnie w takiej roli i na takim poziomie.

Mam tylko nadzieję, że ten wieśniacki pomysł rzeczonego tandemu upadnie tak, jak kilka wcześniejszych ichnich pomysłów (nabrzeża Prosny, Gł. Rynek itd.).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 23 paź 2012, o 14:51

Ktoś się orientuje czy badanie georadarem było przeprowadzane na "parkingu sw Stanisława" ?

ww Rozumiem twoje rozgoryczenie tylko, że nie jest aż tak źle. Myślę że od kilku lat następuje przebudzenie kaliszan po szoku jaki wywołała nieszczęsna fontanna i kilka innych niewypałów. Władza jest jaka jest ale w ludziach coś się zmienia :wink:

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9023
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 31 paź 2012, o 13:53

Tylko kiedy się tej przebudowy doczekamy?
Dociera do nas coraz więcej skarg, że bruk wokół ratusza się sypie. Problem z przejściem po nierównych kamieniach mają nie tylko kobiety w szpilkach. Zauważył go nawet prezydent

– Jeszcze trochę, a restauracje wokół ratusza będą skarżyć się na jeszcze większy spadek liczby klientów. Kiedy chcę się wybrać do jakiejś restauracji, założyć szpilki, po prostu nie mogę, gdyż przejście w nich na Rynku Głównym graniczy z cudem. Albo skręcę sobie kostkę, albo zniszczę buty – sygnalizuje jedna z czytelniczek.
Jak się okazuje, problem coraz częściej dostrzegają także mężczyźni. Zauważył go również m.in. wiceprezydent, Daniel Sztandera: – Oczywiście, mamy w planach przebudowę Głównego Rynku. Dlatego obecnie nie prowadzimy żadnych gruntownych remontów. Sytuacje grożące bezpieczeństwu przechodniów naprawiamy, ale generalnie cały ten plac jest do wykonania od nowa. Póki co, panie w szpilkach muszą niestety omijać gorsze płyty... – kwituje prezydent.
życiekalisz.pl
g13k

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 lis 2012, o 11:15

Wyprzedziłeś mnie :). Bo właśnie na ,,feisie'' pisałem :
W Życiu Kalisza w artykule ,,Bruk wokół rstusza do natychmiastowej poprawki'' - niejaki (ab) rozpoczyna akcję ,,pośpiesznego remontu nawierzchni na placu ratuszowym''. Podpiera się oczywiście listami anonimów, potrzebami restauratorów i opiniami ratuszowych fachowców!
Sytuacja staje się być anormalną, bo Ratusz ma długi, podszewkę w kieszeni i nieubłagalny zegar historii nad głową. Nie mylić z zegatem Stilterów, pls :).
Znowu zaczyna się ,,sondowanienie opinii społecznej'' przez władze Kalisza/ czytaj tandem Sztandera+Gałka/?
I zapewne chodzi o kosmetyczne prace na Głównym Rynku. Zabawa z opinią w ,,kotka i myszkę'' trwa. Z jednej strony wywołuje się panikę i namawianie do pośpiechu z naprawą nawierzchni GR, z drugiej ,,szczuje się'' georadarem. A rzetelnej informacji i współpracy ze społecznością miasta jak nie było, tak nie ma. W dalszym ciągu robi się z nas głupków a nie partnerów !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9023
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 7 lis 2012, o 14:21

Archeolodzy wiedzą już trochę więcej, ale informacje nadal są niewielki. Czekamy na wielkie kopanie?
Chodzimy w powietrzu, cztery metry nad ziemią. Tyle przybyło ludziom pod stopami w ciągu 700 lat rozwoju śródmieścia Kalisza. Teraz sięgamy w głąb, do dna, gdy na wyspie w okolicach dzisiejszego Głównego Rynku powstawało miasto, przeniesione tam z Zawodzia

W maju i czerwcu kaliscy archeolodzy przeprowadzili badania na Głównym Rynku przy ratuszu, w pobliżu wylotu ulic Mariańskiej i Łaziennej, w niewielkim wykopie pod budowę podziemnej stacji transformatorowej. W październiku przebadali cały Główny Rynek przy użyciu georadaru. Wiedzą już, w których miejscach ziemia kryje tajemnice i gdzie w przyszłości będą kopać. Choć nie wiedzą jeszcze, co wykopią.

Co kryje Rynek?
Kalisz lokowany był w roku 1257 na wyspie w widłach Prosny. Wtedy też powstał Główny Rynek, mający początkowo charakter placu targowego. – Przyjmuje się, że zabudowę wewnętrzną Rynku w końcu XIII wieku stanowiły już sukiennice, jatki, kramy i budki. Najstarszy drewniany ratusz mógł zostać wzniesiony ok. połowy XIV wieku. W 1887 r. podczas kopania fundamentów pod drugi ratusz, na głębokości ok. 5 metrów od obecnej powierzchni znaleziono denarek królowej Jadwigi z 1384 r., a w wykopie natrafiono na konstrukcje, które mogły być śladami po drewnianym ratuszu. Denar mógł mieć związek ze zwyczajem wmurowywania monety w fundamenty – czytamy w raporcie z tegorocznych badań na Głównym Rynku. Pierwszy ratusz płonął kilka razy, ostatecznie ogień strawił go w roku 1792, po czym pozostałości budowli zostały rozebrane. Drugi ratusz zbudowano w roku 1890. Swoją funkcję pełnił tylko przez 24 lata, by ulec pruskiemu bombardowaniu w roku 1914. Trzeci, obecny, powstał w latach 1920-25. Większą zagadką pozostaje sam Rynek. Wiadomo o nim tyle, że w połowie XVIII w. posiadał już brukowaną nawierzchnię, podobnie jak wybiegające z niego ulice. Targowisko wyprowadzono z niego na Nowy Rynek w roku 1872. Okoliczna zabudowa drewniana ustąpiła miejsca murowanej prawdopodobnie w XVIII w. Główny Rynek jest jednak słabo rozpoznany archeologicznie. Badania prowadzono tam w latach 60., jednak tylko przy posesji oznaczonej numerem 1. W roku 2003 przebadano też teren przy Głównym Rynku 2. Kolejna odsłona nastąpiła wiosną br. Znów objęła tylko niewielki wycinek, tym razem przy stacji transformatorowej. Poprzez warstwy współczesną i nowożytną, archeolodzy dokopali się do pozostałości z czasów średniowiecza i początków miasta lokacyjnego. Znaleziono fragmenty naczyń glinianych, żelaznych gwoździ, srebrnych i mosiężnych ozdób, a także monet, co umożliwiło bardziej precyzyjne datowanie. Monety pochodziły z XIII i XIV w.
Więcej w Życiu Kalisza
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 12 lis 2012, o 13:30

Czy to prawda, że zamknęli restaurację Palmirę, Q i Kokę ?

Jeśli to prawda to centrum coraz szybciej umiera...
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10978
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 lis 2012, o 16:36

Chyba w Ostatnim numerze ŻK pisali, że ubywa w centrum pubów, a przybywa sklepów. Tak, że może to być prawda.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ben1302
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 15:38

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ben1302 » 12 lis 2012, o 17:46

Palmira jest na pewno zamknięta, właśnie przedwczoraj to zauważyłem idąc przez Rynek, ubywa wszystkiego jedynie Parada Smaków to nowa kawiarenka w mieście.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 lis 2012, o 09:48

PIENIĄDZE NA KALISKĄ STARÓWKĘ

"Na cel taki, który będzie służył wszystkim kaliszanom" miasto wyda pieniądze, które pozyskać zamierza jeszcze w tym roku z prywatyzacji kaliskiego ciepła. "Od początku były takie plany, aby te pieniądze przeznaczyć na rewitalizację kaliskiej starówki" - powiedział Radiu Centrum wiceprezydent Kalisza Daniel Sztandera.

"Celowo, świadomie odkładaliśmy rewitalizację ścisłego centrum miasta, kaliskiej starówki. Mówione było, że są ważniejsze rzeczy, ale teraz dochodzimy do momentu, gdy będziemy mieć pieniądze na przeprowadzenie inwestycji - musimy się zatem do niej przygotować, dlatego prowadzone były bezodkrywkowe badania archeologiczne - i mamy już pewne wyobrażenie o tym, co znajduje się pod płytą Rynku. Teraz przystąpimy już do przygotowania projektów. Trudno jednak zrewitalizować Rynek, czyli położyć nową nawierzchnię, nowe płyty bez zrobienia elewacji ratusza."

W przyszłorocznym budżecie znaleźć się mają również pieniądze na projekt odnowienia elewacji ratusza.

rc.fm
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ODPOWIEDZ