Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10972
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 sty 2015, o 07:57

No, ale jak Ty na tym zdjęciu możesz rozpoznać, że herb był pozłacany? :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 23 sty 2015, o 11:12

Mam nadzieję, że Pan Maciej nie będzie mi miał za złe, że publikuję tu taką treść, ale myślę, że dobry komentarz i dobre podsumowanie, jakby nie patrzeć udanego remontu elewacji ratusza, który nie obył się rzecz jasna bez kilku uchybień. Tekst stanowi jak mniemam list KIM do kierownika kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Delegatura w Kaliszu
Szanowna Pani mgr Beata Matusiak


Kaliska Inicjatywa Miejska bardzo pozytywnie ocenia wypracowaną przez tutejszy urząd konserwatorski kolorystykę budynku ratusza. Wydaje się ona nie tylko estetyczna ale również nawiązuje do przedwojennej kolorystyki odbudowanych po 1914 roku budynków z racji której Kalisz był określany białym miastem.

Zastrzeżenia budzi pozłocenie herbu Kalisza - takiego rozwiązanie nie znajduje potwierdzenia w licznej dokumentacji źródłowej ani w oryginalnych planach budynku. Jest więc naszym zdaniem rozwiązaniem ahistorycznym.

Bardzo duże zastrzeżenia, żeby nie powiedzieć sprzeciw budzą elementy konstrukcyjne iluminacji zamontowane wzdłuż I piętra budynku. O ile sam pomysł iluminacji nie budzi naszych zastrzeżeń zastosowane metalowe lampy stanowią bardzo dużą ingerencję w zabytkową elewację i trzeba je uznać za element dysharmonizujący. Wszelkie podręczniki poruszające zagadnienie iluminacji zabytkowych budowli zgodnie stwierdzają, że tego typu elementy (jako tzw. urządzenia obce) powinny być jak najbardziej dyskretne.

Kaliska Inicjatywa Miejska rozumiejąc, że uwzględnienie tych opinii wiąże się z dużymi kosztami nie zgłasza propozycji zmian. Jeśli jednak będą one stanowić zalecenie Państwa Urzędu w pełni takie zalecenia popiera.

Pragniemy jednak szczególnie zwrócić uwagę Państwa Urzędu na problem głównych drzwi wejściowych do gmachu. W wyniku prac renowacyjnych zamalowane zostały elementy mosiężne tj. klamki i okucia. Już w pierwszym piśmie w sprawie ratusza wskazywaliśmy na istnienie elementów mosiężnych w tych drzwiach w postaci klamek i prawdopodobnie górnej kraty oraz mniejszych okuć. Zwracaliśmy się z prośbą o wykonanie stosownych badań celem przywrócenia pierwotnego wyglądu drzwi. Nie jest znana nam żadna analogia wskazująca aby elementy mosiężne w szczególności klamki i okucia były kiedykolwiek zamalowywane i zawsze takie zamalowanie należy uważać za wtórny dodatek. Z racji dobra zabytku zwracamy się do Państwa Urzędu z wielką prośbą o działania mające na celu przywrócenie drzwiom pierwotnego wyglądu. Przywrócenie pierwotnej kolorystyki drzwi z pewnością podkreśli wartości estetyczne i historyczne zabytkowego ratusza.

Z poważaniem w imieniu KIM
źródło: https://www.facebook.com/OdnawiamyKaliskastarowke" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 23 sty 2015, o 14:03

K-man pisze:No, ale jak Ty na tym zdjęciu możesz rozpoznać, że herb był pozłacany? :)
Się nie błyszczy za bardzo w świetle ;) Tak na moje oko :D
g13k

Rafi2981
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 13:38
Lokalizacja: Kalisz-Tyniec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Rafi2981 » 23 sty 2015, o 14:29

Ja w kwestii wieży ratusza, czy ktoś zauważył, że ratusz został odremontowany a wieża nie, nadal jest brzydka i nie pasuje do ładnej całości.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 23 sty 2015, o 14:33

Wieża również została odnowiona. Skończono jej w pierwszej kolejności.
Nie ruszano jedynie oblachowania na wieży, ogrodzeń tarasu widokowego itp.
g13k

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: klocek » 23 sty 2015, o 17:28

Zastrzeżenia budzi pozłocenie herbu Kalisza - takiego rozwiązanie nie znajduje potwierdzenia w licznej dokumentacji źródłowej ani w oryginalnych planach budynku. Jest więc naszym zdaniem rozwiązaniem ahistorycznym.
Ja do nowego herbu nic nie mam, doskonale się odznacza na tle budynku. Pozłacanie dodał lokalny artysta (prawda to?) w XIXw. jak ktoś wyskoczył z prywatną inicjatywą dla ogółu to go chwalili.
Bardzo duże zastrzeżenia, żeby nie powiedzieć sprzeciw budzą elementy konstrukcyjne iluminacji zamontowane wzdłuż I piętra budynku.
To samo podświetlenie. Po oddaniu budynku i włączeniu oświetlenie doskonale będzie to wyglądać. Jakoś wcześniej nie sprzeciwiali się temu.
Pragniemy jednak szczególnie zwrócić uwagę Państwa Urzędu na problem głównych drzwi wejściowych do gmachu. ...prawdopodobnie ...
Byłem wczoraj w Ratuszu i drzwi ciągle w renowacji. Skąd On wie, że są zamalowane elementy mosiężne? Dodatkowo mogły być już wcześniej zamalowane i nikt tego nie zauważył?
Jak pisze się oficjalne pismo nie pisze się "prawdopodobnie" to jest już domniemywanie a nie fakt.

Prawdopodobnie oceniam że ten Pan jest ...

Ogółem; lepiej zatrzymać się w czasach króla Ćwieczka? Zgodnie z tym to lampy dookoła były gazowe a wcześniej pochodnie, a wcześniej nic nie było. Kurcze. Mamy zabytki, te zabytki należy docenić, ale nie można się zatrzymywać w przeszłości. Połączenie historii z techniką która ją uwydatni jest wg mnie lepsze. No ale ja się nie znam ;)

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 23 sty 2015, o 17:35

Co do iluminacji to nie chodzi o jakość podświetlenia, ale o
elementy konstrukcyjne iluminacji
, a mówiąc dokładniej o chamskie metalowe elementy w średni sposób wkomponowane w elewację ratusza. :) A herb został pozłocony przez jakiegoś rzemieślnika, to prawda. Jakoś super bardzo bym się go nie czepiał, ale no nie wiem, wygląda jakoś dziwnie na tle białego ratusza. Ale to akurat nie jest jakoś super kluczowy problem :)

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: klocek » 24 sty 2015, o 16:56

Powiem wprost - przechodzę praktycznie codziennie koło Ratusza. Pozłacany herb rzucił mi się od razu w oczy. Natomiast co do iluminacji... heh... nie zwróciłem uwagi.
Jestem typowym szarym człowiekiem, typowym mieszkańcem. Nie jestem historykiem, znawcą sztuki czy innym humanistą ;)
skoro nie kłuło w oczy mnie, to czy innych typowych obywateli?
Ja jako przedstawiciel usługowego nie będę mówił, że coś będzie lepiej bo ja się na tym znam. Jeśli ogół chce jak jest to należy płakać i commitować.
Możliwe, że jestem uprzedzony do Pana Błachowicza, czy też KIM/Krytyka Polityczna/mSLD czy jak oni się nazywają. Oba podmioty naraziły mi się w życiu prywatnym i już mam taki stosunek do nich.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 27 sty 2015, o 07:38

Na rewitalizację poprzednie władze miasta pozostawiły obecnemy samorządowi 4 miliony złotych, ale trzeba mieć jeszcze pomysł, jak te pieniądze spożytkować. Od wyborów minęły dwa miesiące, a nic się w tej sprawie nie dzieje. Jak tłumaczy Krzysztof Ziental, rewitalizacja to bardzo długi i trudny proces.
http://www.faktykaliskie.pl/nie-od-razu ... talizowano" onclick="window.open(this.href);return false;

A co z pieniędzmi ze sprzedaży Ciepła Kaliskiego które miały temu celowi służyć.
andrzej pisze:Rewitalizacja starówki w Kaliszu. Prezydent liczy na architektów
2013-04-05, Aktualizacja: dzisiaj 10:43


Temat rewaloryzacji i rewitalizacji śródmieścia Kalisza odżył w kontekście dokonanej właśnie sprzedaży przez miasto udziałów w spółce Ciepło Kaliskie za kwotę prawie 45 mln zł. Pieniądze ze sprzedaży majątku ciepłowniczego mają być jak założono to już wcześniej przeznaczone na odnowienie i ożywienie starego centrum Kalisza. Z tego zamiaru miasto, jak zapewnia prezydent, nie zamierza się wycofać.

Kalisz.naszemiasto.pl

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 sty 2015, o 10:08

http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=116&id=182799" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobry artykuł. Zawsze mnie fascynowało ile ciekawych rzeczy może znajdować się pod ziemią w obrębie ścisłego centrum. Faktycznie, władze mogłyby też w końcu moje zainteresowanie podzielić. Czekam na jakieś jasne oświadczenie, deklarację nowych władz w sprawie projektu rewitalizacji, funduszów, etc., ale na razie cicho. A wszystkiego faktycznie na raz się nie da zrobić, więc warto by już teraz zacząć pracę małymi kroczkami.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 28 sty 2015, o 12:05

<Przemek> pisze:http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=116&id=182799

Dobry artykuł. Zawsze mnie fascynowało ile ciekawych rzeczy może znajdować się pod ziemią w obrębie ścisłego centrum. Faktycznie, władze mogłyby też w końcu moje zainteresowanie podzielić. Czekam na jakieś jasne oświadczenie, deklarację nowych władz w sprawie projektu rewitalizacji, funduszów, etc., ale na razie cicho. A wszystkiego faktycznie na raz się nie da zrobić, więc warto by już teraz zacząć pracę małymi kroczkami.
Faktycznie ciekawy artykuł , poruszający kwestie które należy rozwiązać zanim dojdzie do właściwej rewitalizacji.
Problem zapewnienia miejsc parkingowych dla mieszkańców śródmieścia, po zamknięciu dla ruchu części ulic.
Stan infrastruktury podziemnej oraz jej wymiana, aby później nie dochodziło do częstych wykopów na nowej nawierzchni.
Problem piecy , z których zanieczyszczenia szybko zniweczą odnowione elewacje. W świetle niezbyt zamożnej części społeczeństwa zamieszkującej ten rejon miasta i skomplikowanych stosunków własnościowych.
Prace archeologiczne które być może odsłoniły by jakieś ciekawe elementy do wyeksponowania. Teraz jest czas na to bo pokrzywionym chodnikom już niewiele zaszkodzą.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10972
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 sty 2015, o 16:29

Dokładnie Przemku. Na dziś nowa ekipa działa jak stara :evil:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 sty 2015, o 17:13

K-man pisze:Dokładnie Przemku. Na dziś nowa ekipa działa jak stara :evil:
Mam nadzieję, że taka sytuacja długo nie potrwa. Wszak od samego początku miały aż wióry lecieć :)

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: faust » 28 sty 2015, o 21:38

Spokojnie, najpierw obsadzie stanowisk i analiza dodatkowych źródeł dochodu;) O ważnych sprawach przypomną sobie koło 2017 r.

Rafi2981
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 13:38
Lokalizacja: Kalisz-Tyniec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Rafi2981 » 29 sty 2015, o 14:18

Ja tak się zastanawiam, pamiętamy tylko o Śródmieściu, a jak tak dojdzie do rewitalizacji tegoż, to co z dzielnicami okalającymi śródmieście. Następna rewitalizacja?

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 2 lut 2015, o 17:57

Bardzo dobry ruch w Poznaniu.. :)
Prezydent Poznania wyrzucił auta sprzed urzędu. "Jeździjcie rowerami"

http://www.tvn24.pl/dziedziniec-urzedu- ... 447,s.html

Kiedyś
Obrazek
Dziś
Obrazek
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10972
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 lut 2015, o 18:25

No brawo :) Za kadencji JP liczba aut wzrosła w Kaliszu prawie 3 krotnie, czyli zanieczyszczenie powietrza zwiększyło też się sporo. Zwłaszcza, że większość tych aut to stare samochody, które trują mocniej niż nowe. :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 2 lut 2015, o 18:42

Obecna władza może się wykazać wprowadzając całkowity zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi po terenie Głównego Rynku, za wyłączeniem pojazdów zaopatrzeniowych i uprzywilejowanych. Bowiem to, jak obecnie nasz rynek wygląda to jest jakiś skandal.

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 3 lut 2015, o 13:51

rynek glowny bez samochodu swietnie wygladalby. Zobaczcie sobie zdjecia albo przypomnijcie sobie jak srodmiejska w dniach bez samochodu byla pusta i jak swietnie wygladala a ile miejsca bylo, ja uwazam ze powinien byc deptak wszedzie wokol glownego rynku. bez kraweznikow. To samo powinno byc na ulicy niecalej, bez kraweznikow i kostki chodnikowej takiej jakie sa na osiedla bo to bedzie wogole porazka

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 3 lut 2015, o 16:49

Kudlaty pisze: ja uwazam ze powinien byc deptak wszedzie wokol glownego rynku. bez kraweznikow. To samo powinno byc na ulicy niecalej, bez kraweznikow i kostki chodnikowej takiej jakie sa na osiedla bo to bedzie wogole porazka
Powstanie ciąg pieszo-jezdny. Wszystko zostanie wykonane z materiału naturalnego. Nawierzchnia jezdni z kostki granitowej, natomiast chodniki będą z płyt granitowych wypełnionych rzędami kostki kamiennej".
http://www.rc.fm/polityczne/remont-niecalej.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ